20. března 2013

Chalupáři komunikují


V dnešní době má snad každý chalupář mobil a na chalupě i internetové připojení. Pokud nějaká parta chalupářů drží pohromadě (jako je tomu po desítky let v Trávníku a Naději), musí si občas vyměnit důležité informace. Pánové o tom, kam půjdou do hospody a dámy jestli se jim nepřipalují lívance. Používat na to mobil, jde do peněz a nedovoluje to komunikovat hromadně.

Proto je stále více oblíbené používání radiostanic. Psal jsem o tom tady ve článku z 13. února 2010. Vracím se k tomu před letní sezónou, protože se domlouváme na zřízení takové spojovací sítě (může to být užitečné i při sledování pochybných "turistů", kteří se mezi našimi chalupami pohybují, jak o tom píši v předchozím příspěvku).

Nejvhodnější jsou minivysílačky PMR, které pracují v pásmu ultrakrátkých vln. Jejich cena obvykle za pár radiostanic i se stojánkem pro dobíjení akumulátorů se pohybuje od 800 do 3400 korun (podle reputace výrobce). Typy od všech výrobců dovedou komunikovat mezi sebou, protože způsob vysílání je definovaný povinnou normou. Jejich provoz je povolen všeobecným oprávněním, takže je může používat kdokoliv, kdo si stanici v autorizovaném obchodě zakoupí.

Obvykle se tedy na zakoupení páru těchto radiostanic domluví dva chalupáři. Je vhodné vybrat si takovou stanici, která používá akumulátory typu AA nebo AAA (tužka nebo minitužka), protože jednomu z nich zůstane stojánek s dobíječem a druhý může akumulátorky dobíjet z běžně dostupného dobíječe těchto akumulátorů (cca 150 Kč). Výdrž baterií je ověřeně taková, že dva tři dni může být stanice na jedno nabití baterek v provozu na odposlechu s občasným hovorem. Baterie se nabijí bez problému za noc.

V návodu se obvykle hovoří o dosahu 3 až 10 km. Protože podle zmíněného všeobecného povolení se radiostanice nesmí nijak upravovat, má pouze pevně zabudovanou malou anténku. Skutečný dosah je proto omezen terénem. V lese bude dosah jen pár stovek metrů, pro naše chalupy máme ověřen dosah v obvodu Trávníku i Naděje. Výhodou je to, že naše chalupy jsou vesměs dřevěné, kde rádiové vlny procházejí bez potíží. V železobetonovém paneláku je situace horší. Naopak ve volném terénu (s přímou viditelností mezi oběma radiostanicemi) je dosah skutečně řada kilometrů, což jsme ověřili při spojení Trávník - Hvozd. Nedávno jsem slyšel zcela srozumitelně i vysílání jedné stanice, kdy operátor udával, že je na Ještědu.

Stanice mají pevně stanovených 8 kanálů, takže velký výběr pro nerušené spojení není (v našem obvodu zatím je na kanálech poklid). Lepší radiostanice mají tak zvaný CTCSS systém. Při hovoru do stanice je vysílán jeden z 38 volitelných neslyšitelných tzv. subtónů a protistanice vás slyší, jen pokud má na své stanici nastavený stejný tón. Signál s jiným subtónem neuslyšíte. Stejně se ale nedoporučuje hovořit o citlivých osobních údajích. Někdy se skupina, pracující na stejném kmitočtu, domluví i na používání volaček (třeba Milan z kopce).  Poslouchat na stejném kanálu může více stanic, ale hovořit vždy může jen jedna. Proto nepadá v úvahu skákání si do řeči, naopak je dobré po ukončení relace protistanice napočítat do dvou než stisknu tlačítko pro hovor a začnu odpovídat.

Proti zlovolnému rušení není obrana. Na rušení nereagujte, udělali byste rušiteli jen radost. Pak ho to brzy přestane bavit. Kromě toho ta anonymita je jen zdánlivá. Příslušné státní instituce totiž používají plně automatickou monitorovací techniku, schopnou provoz na rádiových pásmech v kteroukoliv denní či noční dobu namátkově kontrolovat.

Tak dobré spojení!

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]