3. dubna 2014

Rozhledny


O rozhlednách v našem okolí jsem psal v září 2009 (to to utíká) a pak v několika monotematických článcích (vyhlídková věž v Jablonném, rozhledna na Hvozdu, nová rozhledna nad Sloupem a d.)

Měl bych zmínit i významný fyzikální zákon, tak zvaný „rozhlednový“ – „vidíme-li z nějakého místa rozhlednu, budeme toto místo vidět i z rozhledny“.

Ale nyní vážněji. Dostala se mi do ruky nová velice zajímavá kniha: Příběhy lužických rozhleden, na kterou bych chtěl čtenáře blogu upozornit.  Je společným dílem tří autorů, vlastivědného badatele, fotografa a sběratele pohlednic.


Díky jejich spolupráci se dočtete jak o historii tak  o současnosti popisovaných rozhleden, ale  budete si moci v knize prohlédnout staré pohlednice i krásné fotografie ze současnosti. Kniha má 224 stran na křídovém papíře a popisuje asi 30 rozhleden z našeho okolí.
Popisy jsou detailní, takže se dozvíme i kdo kterou rozhlednu vybudoval, kdo u ní provozoval osvěžovnu, dočteme se o letech slávy i zániku, ale i  o obnovách v současnosti. Pro nás jsou zajímavé popisy nejbližších rozhleden na Luži, na Hvozdu, Jedlové nebo v Jablonném. Podrobně se dočteme o historii staveb na Ještědu, ale autoři se věnují i zajímavým rozhlednám a věžím za hranicemi, takže si přečteme o kostelních věžích v Žitavě, o zřícenině kláštera nad Ojbínem a o rozhlednách  na kopcích kolem Löbau. Do knihy byly zahrnuty i rozhledny na západním konci Lužických hor  (Dymník, Studenec a další).

Určitě si po přečtení této knihy umínite podívat se v létě na některé z popisovaných míst.

 

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]Odkazy na tento příspěvek:

Vytvořte odkaz<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]