6. srpna 2016

Chodíme a rozhlížíme seKrásný vzhled je na ten Boží svět. A z vrcholků našich kopců obzvláště. Na hranicích s Německem je nejvyšší hora Luž s kruhovým výhledem. Ovšem návštěvníci se mohou rozhlížet jen z vyhlídkové terasy. Výhled směrem na východ je ovšem blokován stromy, rozhledna by se tu velmi hodila.

Je na ní německá kovová věž s anténami pro televizi, mobily a různou retranslaci.


 Kamarád chalupář mne upozornil,  že v r. 2009 proběhla z iniciativy německých obcí pod Luží soutěž na vybudování rozhledny.  Návrhů se sešlo pětatřicet a vybrané do užší soutěže byly tři (viz obrátek).  Ovšem do dnešního dne se stavba rozhledny nerealizovala.  Zřejmě se záměr nedostal do plánu financování z grantů EU. Ale z tisku vím, že mezitím byly v Česku postaveny rozhledny i v dolinách.
V Brništi byla realizována tak zvaná Stezka hastrmanů. Její trasa je dlouhá 2,5 kilometru, což je tak akorát i pro rodiny s malými dětmi. Pokud s nimi vyrazíte od místního kostela sv. Mikuláše, čeká na vás jedenáct tematických stanovišť, které seznamují s životem kolem místních rybníků, potoka, lužního lesa a mokřadů.  Na některých místech jsou dřevěné sochy. Jedna zastávka je u starého mlýna.  Na informačních tabulích si návštěvníci mohou přečíst o různých přírodních zajímavostech v okolí nebo o fauně a flóře nacházející se v blízkosti turistické stezky. Viz obrázek.
Na vytvoření stezky bylo potřeba zhruba jeden a půl milionu korun, většina peněz šla z evropských fondů. Součástí stezky je i „vyhlídka“, ovšem v údolí s vyznačením okolních kopců.

 Jeden náš  chalupář  se na stezku s vnoučaty vydal,ovšem příliš nadšený nebyl.  Stezka vede jen kolem Brniště, část po silnicích s provozem a naučné tabule malé děti příliš neupoutají. Možná by se evropské fondy využily na rozhlednu na Luži mnohem lépe.


Před pár lety bylo u silnice na okraji Velkého Grunova vybudováno atraktivní místo s využitím opuštěných sklepů ve skále. Byly tamnasvícené sošky strašidel , lavičky a tabule s informacemi.  Do zmíněné Stezky hastrmanů toto místo zahrnuto není. Nedávno jsem se tam zastavil, tráva kolem je osekaná, ale jinak už také místo není tak atraktivní jako bývalo. Viz poslední ébrázek.

To kousek dál u ústředí krůtích farem s prodejnou v Brništi je na pěkně upraveném prostranství vystavena řada  dřevěných soch.

Komentáře:
Dobrý den,

soutěže o vzhled vrcholu Luž jsem se účastnil, byl jsem jedním ze třech výherců. Chodil jsem tenkrát ještě na gympl, bylo mi tak 17 let. Účastnil jsem se tenkrát slavnosti ve Valtersdorfu. Ke svému zděšení ale nyní na Vašich stránkách zjišťuji, že můj návrh byl (novináři, nebo někým) zaměněn za úplně jiný. Poslal jsem tam jen kreslený obrázek, hlavním motivem bylo schovat ohavný vysílač do konstrukce obalené dřevem, nahoře by byla vyhlídková plošina. Žádné červené zábradlí tam nebylo. Těsně vedle vysílače jsem měl malou horskou útulnu, rovněž ze dřeva. Tohle co tam otiskli rozhodně není moje a nikdy bych tohle nenavrhnul. (ostatní dva návrhy nezaměnili)
Tak hlavně doufám, že tam tohle nepostaví a hlavně ne mým jménem.
Zdraví Matěj Carda
 
https://waltersdorf.wordpress.com/2009/06/23/der-wettbewerb-fur-das-lausche-plateau-ist-entschieden/

Ještě posílám info z oficiální stránky Waltersdorfu. M. Carda
 
autor:
ten rozdíl v obrázcíh je zvláštní, ale na druhou stranu z MFDěs bývá člověk zvyklý na leccos.
Udělat rouhlednu z vysílací věže je vzhledově ideální, ale nejsem si jist do jaké míry je to vhodné z hlediska ochrany zdraví. Dost často si lidé stěžovali, že jim nad bytem na střeše budují translační body mobilní sítě. Tady na Luži je těch vysilačů víc, myslím i televizní retranslace, takže by se rozhlížení po okolí mohlo rovnat průchodu rentgenem,
 
Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]