1. června 2017

Rozhledny a vyhlídkyJak čteme v novinách, s rozhlednami se u nás roztrhl pytel, zvláště pak, když se staví za dotace. Tak se podívejme kolem nás, kde jsou.


Za mlada byly ještě na pár kopcích kolem nás dřevěné triangulační body.  Vlastně celá republika (vizprvní  obrázek)byla pokryta triangulační sítí (sousední body v dohlednosti) a pomocí této sítě se vytvářely mapy. V naší blízkosti stála ještě na počátku šedesátých let dřevěná triangulační věž na Trávnickém vrhu (vypadala jako ta na druhém obrázku, myslím, že byla krapet nižší). Už tehdy byly dřevěné nosníky dosti ztrouchnivělé a při lezení nahoru se věž poněkud kývala (!). 
Ovšem vršek Trávnického vrchu byl tehdy holý a byl z něj při příznivých podmínkách výhled na Jizerské hory a Krkonoše (viz další obrázek - zimní rozhled).


Dnes už se mapy vytváří leteckým snímkováním, takže ty věže zanikly, body však zůstaly v terénu vyznačené (na Trávnickém vrchu je vrcholový patník a u něj bíločervená tyč).
Pokud je mi známo, tak v našem okolí jsou vyhlídkové věže na Dymníku u Rumburka, na Vlčí hoře u Krásné Lípy, na Studenci u České Kamenice, na Jedlové,   na Stráži nad Sloupem, na Hvozdu (na německé části) a nyní přibyl i dřevěný vyhlídkový altán na Švýcárně (na svahu  Zeleného vrchu nad Drnovcem). Kovové jsou rozhledny na Studenci a nad Sloupem, ostatní jsou kamenné.
Na Luži je vyhlídková plošina s vyznačením, jak se kopce na horizontu jmenují.
Vyhlídka je samozřejmě i z Milštejna, ale dnes už je tam rizikovější výstup. V šedesátých letech tam byly dva žebříky, pak se lezlo celkem snadnými úseky po skalách a traverzovalo se úzké římse (leckdo si netroufl podívat se pod sebe!).
Vyhlídku si můžeme užít i z věže hradu Lemberk nebo z holého vršku Klíče. Směrově omezená vyhlídka je i na Dutém kameni u Drnovce nebo na skalách nad Jonsdorfem. A nemůžeme zapomenout i rozhledy ze zříceniny Oybin nebo ze skály Töpfer nad Oybinem.  Také vrcholová plošina Popovy skály nad Dolním Sedlem u Hrádku nad Nisou.
Minivyhlídka, vybudovaná zásluhou místního chalupáře, je i na cestě po Slepičárně nad Trávníkem.

 Takže těch vyhlídek je kolem nás dost a máme i dost kopců, aby se nemusely stavět vyhlídky v údolích, jen aby se utratily peníze z EU.


Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]