2. října 2017

Duchovní mezi chalupářiPřed několika málo lety jsme se dozvěděli, že si u nás jednu z chalup (která kdysi patřila rodině divoké Alexandry z filmu Markéta Lazarová) koupil duchovní z Varnsdorfu. Protože měl rodinu, usoudili jsme, že to je asi evangelický pastor. Ale pak jsme ho začali poznávat lépe, protože se on i se svou ženou objevoval mezi námi, třeba i v hospodě. Nedávno za značné účasti uspořádal vysvěcení skalní kapličky v Antonínově údolí (viz obrázek) a mši ve trávnické kapli.


Takže už víme, že se jedná o duchovního církve starokatolické – faráře ve Varnsdorfu. A několik zajímavostí z historie této církve vás možná zaujme.
Starokatolická církev vznikla v r. 1871 odtržením od církve římskokatolické v důsledku nesouhlasu části věřících se závěry tehdejšího vatikánského  koncilu katolické církve (nesouhlasili s vyhlášením papežské neomylnosti, s povinností celibátu kněží a p.).
První starokatolická farnost v našich zemích vznikla v r. 1872 právě ve Varnsdorfu a v dalších pohraničních oblastech hlavně mezi německou menšinou.  Za komunistického režimu byla tato církev potlačena (argumentem bylo právě její rozšíření za první republiky mezi sudetskými Němci).
V šedesátých letech byl persekvován její tehdejší biskup Augustin Podolák, který pak žil u své rodiny ve Cvikově. Po revoluci byla v roce 1990 církev obnovena a biskup Podolák byl znovu ustaven do své funkce. Zemřel v r. 1991 a pochován je ve Cvikově. Biskupství této církve je nyní v Praze a jejich centrem je známý kostelík sv. Vavřince na Petříně proti bludišti.


Současný varnsdorfský farář a náš soused – chalupář je česky výborně hovořící Polák, který ke starokatolické církvi přestoupil z církve katolické. Je dokonce místostarostou ve Varnsdorfu a jeho žena je od nedávna členkou našeho místního Osadního výboru.  Na obrázku je kostel ve Varnsdorfu, kde je Roland farářem. Přejeme jim oběma ať se jim mezi námi chalupáři líbí.

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]