13. února 2010

Bez spojení není velení

A bez spojení se ani nedá dohodnout vycházka na pivo do sousední vesnice. V době mobilů to není problém, ale takové spojení je jen od jednoho ke druhému. Pokud potřebujeme zaktivovat více účastníků takové vycházky, je žádoucí něco jako „konferenční spojení“. A k tomu účelu se nejlépe hodí radiostanice.

Výhodou je, že volně k dispozici jsou dvě rádiová pásma

CB pásmo, kde je kolem kmitočtu 27 MHz celkem 80 kanálů pro tzv. občanské radiostanice

a

PMR pásmo na 446 MHz, kde je 8 kanálů.

Řekněme si něco o těchto dvou možnostech.

CB pásmo (pro větší názornost - je na něm používána délka rádiové vlny asi 11 m) se hodí pro spojení na vzdálenosti od 5 km více. Pro vysílání nepotřebujete žádné zkoušky ani žádné speciální povolení. Stačí si zakoupit radiostanici, anténu, zdroj a přečíst si pravidla v tak zvaném generálním povolení. Potom je možno už vysílat a jen dodržovat tato pravidla. Odhaduje se, že celosvětově je na tomto pásmu mezi 50 až 60 miliony uživatelů, v Česku se počet uživatelů pohybuje v řádu několika desetitisíců. U nás bylo toto vysílání povoleno v r. 1965 s omezením výkonu radiostanice na 0,1 W a vydáním povolení (bez zkoušek).. Tesla tehdy vyráběla pro toto použití přenosné radiostanice VKP 050. Od r. 1995 je používání CB zcela volné. I povolený výkon byl zvednut až na 4 W pro vysílání FM (kmitočtovou modulací). Kanály mají číslování a některé z nich jsou nepsanou dohodou vyhrazeny pro určitý druh spojení. Tak kanál č. 9 je nazývaný SOS kanál a monitorují ho i hasiči, záchranky a p. Kanál 10 je „dopravní“ a používají ho hlavně profesionální řidiči (tiráci) pro vzájemnou informovanost. Samozřejmě, že vysílání na určitém kanálu mohou odposlouchávat všichni, kteří se na tento kanál naladí a jsou v dosahu vyzářených rádiových vln, Souhrnně lze říci, že toto pásmo je vhodné pro spojení bydliště – chata (na větší vzdálenost musí být použita speciální anténa, ne už pouhý prut na stanici) nebo pro komunikaci vozidel. Na obrázku vlevo je ukázka takové typické CB stanice.

Pro v úvodu zmíněný svolávací účel je vhodnější pásmo PMR. Zde se pracuje na délce vlny 70 cm. Jde o miniaturní ruční radiostanice s výkonem 0,5 W a pevnou krátkou anténkou, která je součástí radiostanice. Ve volném terénu je maximální dosah 3 až 5 km. Je zakázáno ke stanici připojit jinou anténu, protože s lepší anténkou by bylo možné spojení na mnohem větší vzdálenost a docházelo by vzhledem k menšímu počtu kanálů k rušení. Kvůli tomuto malému počtu kanálů jsou tyto stanice vybaveny pomocným obvodem, který trvale vysílá současně s hovorem sluchem neslyšitelný tón (těchto tónů je celkem 38). Pak vás slyší pouze ta protistanice, která má aktivovaný příjem se vzájemně dohodnutým tónovým „subkanálem“. Tyto radiostanice se prodávají po párech, mají obvykle napájecí akumulátorky (velikost AA) a jejich cena je od 800 do 2500 Kč (podle reputace výrobce). Pokud se tedy třeba 10 účastníků dohodne na číslu kanálu a číslu tónového subkanálu, mohou všichni v pohotovostním stavu poslouchat, co se na dohodnutém kanálu děje, a mohou vzájemně komunikovat. Různé typy PMR radiostanic jsou na obrázku vpravo.

A nyní něco zkušeností, protože několik z nás už tyto PMR stanice má a komunikuje s nimi. Bylo možno bez problémů komunikovat mezi chalupami v horním a v dolním Trávníku. Spojení bylo možné s přijatelnou srozumitelností i při hovoru mezi horním Trávníkem a prostorem kolem Nadějské kapličky. Na konec Naděje u začátku cesty na Milštejn se už nebylo možné dovolat. Zato při výletu na Hvozd byla do Trávníka perfektní komunikace jak ze silnice před krajem Mařenic (2 km) tak i z plošiny Hvozdu na vzdušnou vzdálenost 5,5 km. Stejně jsme měli spojení do Trávníka ze Schillerovy vyhlídky.Pokud je stanice ponechána přes den trvale na přijmu, bylo nutno nabít akumulátory ve stanici po dvou dnech (nabití přes noc bylo postačující). Spojení je tedy reálné, pokud v cestě signálu nejsou větší přírodní překážky.

A ještě pár zkušeností radioamatérů. Ti pracují na jim vyhrazených užších pásmech na krátkých a velmi krátkých vlnách na základě speciálního povolení, vydávaného Českým telekomunikačním úřadem po složení náročnějších zkoušek. Na jednom z těchto pásem s kmitočtem blízkým pásmu CB dosahují za příznivých podmínek (stav ionosféry, roční doba) spojení třeba až do USA. A na pásmu 430 MHz (velmi blízkém PMR pásmu) je český rekord v délce spojení přes 2 000 km (!). Na tomto pásmu se používají i malé ruční radiostanice obdobné stanicím PMR. Mají příkon 1 až 3 W (tedy ne o příliš více než stanice PMR) a z dobré polohy v Praze je pomocí této staničky možno běžně komunikovat například s protistanicí, umístěnou na hoře Luž (tedy na vzdušnou vzdálenost 100 km).


Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]