9. června 2011

Bautzen – Budyšín

Byli jsme se podívat v blízkém německém městě Bautzen. Protože leží v Lužici má i své lužickosrbské jméno Budyšín.

Dostaneme se tam po silnici, která odbočuje před Rumburkem z kruhového objezdu vpravo. Objedeme Neugersdorf a na světelné křižovatce hned za nákupními centry Kaufland a OBI odbočíme na silnici č. 96, která sice projíždí řadou městeček, ale zavede nás přímo do středu Bautzenu. Nejlépe uděláme, když po vjezdu do města odbočíme na první velké křižovatce vlevo na Clara Zetkin Str. Asi po 250 m vjedeme na dlouhý most přes řeku Sprévu, ze kterého je krásný rozhled na starý střed města (auto zaparkujeme v některé boční ulici za mostem a pěšky se na most vrátíme). Pohled je na prvním obrázku.

Staré město je na skalní plošině, kterou Spréva obtéká. Z mostu vidíme hrad Ortenburg a městské středověké věže a bašty.

Pak se s autem vrátíme na zmíněnou křižovatku, odbočíme na ní vlevo (na centrum), ale hned zabočíme vpravo do uličky za rozsáhlým nákupním centrem, kde můžeme zaparkovat. Prohlídku starého města je nutno absolvovat pěšky. Nejprve přijdeme na náměstí Hauptmarkt, kde je radnice se slunečními hodinami (druhý obrázek). Odtud přijdeme na druhé náměstí Fleischmarkt, kde je dóm sv. Petra. Je zajímavý tím, že je to společný katolický a luteránský kostel a je postaven jako čtyřlodní (!) basilika.

Za dómem se dáme doleva a hradní branou přijdeme na krásný starý hřbitov mezi hradbami nad řekou se zbytky gotického kostela. Od hřbitova projdeme kolem přestavěného hradu, lužickosrbského muzea k modernímu divadlu. Také můžeme ze hřbitova hradní centrum obejít po cestě na svahu nad řekou Sprévou.

Občerstvit se můžeme v některé z řady útulných restaurací v uličkách kolem hradu. Pěkná restaurace je Münchshof v Heringstrasse, kde mají na okně sošku čertíka, který asi mnichy pokoušel (na třetím obrázku). Město se vám jistě bude líbit.

Silnice č. 96 pokračuje na sever, kde pár kilometrů za Bautzenem je u městečka Grosswelka Saurierpark s dinosaury ve skutečné velikosti a přírodní bludiště (tam se bude líbit hlavně dětem).


Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]Odkazy na tento příspěvek:

Vytvořte odkaz<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]