17. listopadu 2011

Byly letos bouřky, byly

A v Trávníku i v Naději někteří z nás utrpěli škody na elektronice. Panuje názor, že hromosvod (odborně řečeno spíše bleskosvod) při zásahu blesku zachrání i všechny přístroje, které jsou uvnitř. To je ovšem omyl, domácí elektroniku hromosvod neochrání.

Bleskosvod by měl především chránit před zásahem blesku do konstrukce domu, což obvykle způsobí požár. Ovšem pokud má někdo bleskosvod instalovaný před mnoha lety, nelze se na něj příliš spoléhat. Dříve se na svodový vodič bleskosvodu přizemňoval i elektrický rozvod v domě nebo anténní stožár na střeše. Pak mohlo dojít k tomu, že část proudu ze zásahu bleskem byla vlastně zavedena dovnitř domu k elektronice. Je faktem, že dobře udělaný bleskosvod blesky vlastně "přitahuje". Takže zkušení praktici tvrdí, že nejvýhodnější ochrana je dobrý bleskosvod na domě u souseda. Jakýmsi "náhradním" bleskosvodem jsou i kovem vyvložkované komíny.

Bleskosvod tedy chrání před zásahem domu bleskem, ale nechrání proti tzv. přepětí na elektrickém vedení. Blesk totiž může udeřit i poměrně daleko, ale do venkovního rozvodu elektrické sítě se naindukuje silné pulzní přepětí i několik tisíc voltů, které se po rozvodu šíří až do rozvaděčů v domech a tam připojené přístroje se mohou zničit. Proto je dobré elektroniku zabezpečit úplným vypojením z elektrické sítě. Odpojenou televizi může zasáhnout blesk i přes anténu, počítač zase po telefonních linkách - odpojit nebo chránit se tedy musí opravdu všechno včetně modemu.

K ochraně před pulzním přepětím se dnes používají svodiče bleskových proudů a svodiče přepětí. Ochrana podle pro dnes zřizované rozvody platné normy EN ČSN 62 305 o názvu "Ochrana před bleskem" je několikastupňová. V našem horském prostředí by měla být první ochrana instalována přímo v hlavních přípojných skříních a to tzv. svodič bleskových proudů. Druhý stupeň ochrany je pak přímo u citlivých elektronických přístrojů ve formě tzv. chráněných zásuvek (např. od fy Belkin, ve kterých je i ochrana pro přívod telefonního vedení k modemu) nebo chráněných "prodlužováků". Při této úrovni ochrany bychom se nemuseli o svá zařízení bát, pokud přijde bouřka a my nejsme poblíž, abychom je mohli vypnout. Pokud ovšem poblíž jsme jistota je jistota a zařízení raději vypneme.


Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]