22. dubna 2013

Šetří vláda (na nás), šetřeme i my



Noviny jsou plné úvah a inzerátů, kolik se ušetří přechodem k jinému distributorovi elektřiny či plynu. Tady máme my, chalupáři, výhodu proti obyvatelům paneláků. Již řadu let se vyplácí přechod na topení dřevem, které je stále zvláště u nás v lesnatých Lužických horách, levnější než topení elektřinou (a při srovnání s topením uhlím vzniká mnohem méně čmoudíků). Na trhu je řada krbových kamen s vestavěným ohřevem vody pro vytápění dalších místností  a několik našich chalupářů je už má vybudované. Pokud si dáme zhotovit na zakázku kachlová kamna s krbovou vložkou a ohřevem vody, dosáhneme tak i elegantní součást interiéru chalupy, nehledě na možnost nahradit koukání na přihlouplé televisní programy pozorováním hry plamenů za sklem krbové vložky.



Jiným úsporným řešením jsou solární kolektory pro ohřev vody. Panel, instalovaný na k jihu obrácené střeše, ohřívá užitkovou vodu v boileru. Pro období se slabým svitem slunce je do boileru zabudována i topná spirála pro přitápění elektrickým proudem.  Tyto kolektory můžeme vidět na řadě chalup v okolí.



Nejnovějším hitem je instalace fotovoltaických panelů na střechy a zajištění si alespoň části elektrické energie pro chalupu z tohoto zdroje. Variantou je použití vodní mikroelektrárny s výkonem několika set Wattů. Ta by ovšem přicházela v úvahu jen u chalup u silnějšího potoka.



Zásadním zvratem je instalace t.zv. tepelného čerpadla. To je nejnovější způsob vytápění na principu obrácené funkce ledničky.  Umožňuje odnímat teplo z okolního prostředí (vody, vzduchu nebo země), převádět ho na vyšší teplotní hladinu a následně využít k ohřevu. Tepelné čerpadlo je složeno ze čtyř částí: výparníku, kompresoru, kondenzátoru a expanzního ventilu. Teplo odebrané venkovnímu prostředí se ve výparníku předává kapalné pracovní látce. Zahřátím této látky dojde k jejímu odpaření. Pak jsou páry stlačeny kompresorem na vysoký tlak.  Stlačené páry jsou přiváděny do kondenzátoru, kde se předává teplo do topné vody za vyšší teploty než ve výparníku. V expanzním ventilu se cyklus uzavírá a dochází ke snížení tlaku pracovní látky na původní hodnotu. Pro činnost tepelného čerpadla je tedy zapotřebí určitá elektrická energie (pro kompresor, pro oběhové čerpadlo), ale je to jen asi třetina tepelné energie, kterou svou funkcí poskytuje.

Protože nic není zadarmo, je nutno do zamyšlení nad jeho použitím zahrnout několik podmínek. Tepelné čerpadlo je poměrně nákladné jak investičně tak montážně (jde o investici několik set tisíc korun).  Dosahovaná teplota vody pro vytápění je jen asi 45O, takže je nutno počítat s rozměrnějšími topnými tělesy. Dům, kde chceme tepelné čerpadlo použít, by měl být dobře zateplený, tedy mít malé tepelné ztráty. Není nutno se bát, že při teplotě minus 20O  C systém nebude topit -  bude, ale pochopitelně s menší účinností. Další výhodou je zcela automatický provoz bez jakéhokoliv dohledu.

Dnes už jsou na našem trhu čerpadla řady výrobců. Nejobvyklejší je typ země/voda, (s vodorovně uloženými trubkami pod nezámrznou hloubkou nebo ve vertikálním vrtu do větší hloubky až přes 100 m). Dalším typem je vzduch/voda, kdy se teplo odebírá přes výparník, kterým proudí venkovní vzduch. Tento typ je instalačně nejjednodušší, je to jakási varianta klimatizace. Při nižších teplotách se ovšem musí používat přihřívání topné vody.

Víme, že i mezi našimi chalupáři se tento typ vytápění diskutuje a rádi zprostředkujeme další informace.

Komentáře:
V dnešní době se hodí každá ušetřená koruna. Nejvíc domácnosti zaplatí za topení, proto jsme hledali nejlevnější způsob, jak náš dům přes zimu vytápět. Nejlépe se nám jevila tepelná čerpadla vzduch-voda , proto jsme se pro jeho koupi rozhodli. Po pár letech by se nám měla investice vrátit a pak budeme rádi, že tepelné čerpadlo máme.
 
Souhlas s Tynka_125. Právě kvůli té úspoře také přemýšlíme nad pořízením tepelného čerpadla. Myslím si, že asi nejlepší bude, když si zadáme poptávku třeba na tento poptávkový portál a počkáme si kdo se nám ozve s nejvýhodnější nabídkou.
 
Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]