14. listopadu 2013

Malé, ale naše


Co že to?   Vodopády v Lužických horách. V naší blízkosti byl malý několikanásobný vodopád nalevo od cesty z Naděje na Milštejn. Po větrné smršti v r. 2010 se jeho okolí poněkud změnilo. Ovšem vodopádů je v naší blízkosti víc. Informace o nich se najdou na web stránkách Nejblíže je vodopád vlevo od nově opravené silničky z Heřmanic přes Babiččin odpočinek do Krompachu.

Na jih od nás jsou dva vodopády.

Svojkovský vodopád je u silnice mezi Svojkovem a Zákupy. Cesta k němu vede od křižovatky se silničkou na Svitavu kolem rybníčka do rokle Dlouhý důl. Překonává 3 převisy a měří 4,5 m.

Velenický vodopád má celkovou výšku 9 m, je vidět ze silnice z Velenic do Zákup (viz mapka).

Další vodopády jsou od nás na sever.

Asi 1 km od železniční zastávky Jedlová je po levé straně tratě Bukovský vodopád, Má výšku asi 4 m a stéká po skalní stěně a pak padá z malého převisu. Viz druhý obrázek.

Poblíž železniční stanice Mlýny je vodopád na Lučním potoce. Dojde se k němu po silničce k rozcestí Křížový Buk. Byl vytvořen před více než sto lety uměle, ale dnes už působí přírodním dojmem. Je ho výška je 7 m.

Třetí vodopád je u Chřibské. Je sice výškově malý, ale teče přes dva převisy. Je na potoce, který teče z kopce Plešivec a napájí rybník přímo v Chřibské.

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]Odkazy na tento příspěvek:

Vytvořte odkaz<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]