5. května 2015

Chalup bývalo mnohem víc ….



Pokud se podíváme na čísla popisná našich chalup, uvidíme, že v Trávníku končí číslem 90 a v Naději číslem 85.  Číslování domů zavedla císařovna Marie Terezie, provádělo to vojsko tak, že prostě se domy označili křídou číslem (psal jsem o tom v červenci 2010). Číslování stávajících domů se udělalo tak, jak se obcí procházelo, obvykle od nejdůležitější budovy (v Trávníku to zřejmě byla hospoda). Později se zavedly tabulky a přidávala se další čísla podle pokračující výstavby. Nejvyšší číslo popisné určovalo i počet budov v obci.  Ovšem pokud si sečteme existující chalupy, zjistíme, že jich je v obou našich vesnicích mnohem méně. V Trávníku stojí jen 57 chalup a v Naději jen 48 chalup.

Po odsunu původních obyvatel řada chalup už totiž nové majitele nedostala, budovy chátraly a podle záznamů v Okresním archivu Česká Lípa došlo na konci padesátých let k jejich demolici. Ale nejen neobydlené chalupy zmizely, někteří noví obyvatelé své chalupy doslovně vybydleli, MNV je pak nastěhoval do další chalupy a tu vybydlenou nechal zbourat. Tak skončila například někdy v r. 1966 v Trávníku chalupa s původním čp. 19 a ta následně přidělená s čp. 51 jen tak tak nedopadla stejně. Dříve než došlo k úplné devastaci, byl dotyčnému soudruhovi přidělen byt ve Cvikově.



Vzpomínám si na léto roku 1947, kdy jsem s rodiči putoval pěšky po Šumavě. Tam to se zabydlením opuštěných chalup bylo ještě horší než ve zdejším kraji a tak třeba ve vesnici Horní Vltavice byly tehdy jen domy s vytřískanými okny. které byly  nacpány senem.  To tam tehdy sklízeli brigádníci z vnitrozemí (vzpomenete si na film Trampoty oficiála Tříšky?).



Projdeme-li vesnicemi dnes, musíme uznat, že ty zbylé chalupy nejsou jen zachovány, ale jsou většinou – podle finančních možností majitelů -  i výrazně zvelebovány.  Za socíku došlo na sekání trávníků kolem chalup, dělaly se nátěry z levných zdrojů – vyjetým olejem nebo přemístěnými barvami, stavěly se ploty, do studen se dávala čerpadla a suché záchody se nahrazovaly žumpami a septiky.

Dnes mají chalupy nové střechy, zděné části mají nové omítky, původní okna jsou měněna za okna s vakuovými skly.  Většina chalup má ústřední topení z kotlů.  Kdyby se topilo jen dřevem, bylo by to dobré, ale často se topí čmoudivým uhlím, naštěstí dnes už nikoliv polským. Jen výjimečně se objeví automatické topení peletkami nebo dokonce s tepelným čerpadlem. Septiky u některých chalup nahradily čističky odpadních vod.   
 
Novinkou je opískování zašlých trámů roubenek, jak vidíme na jedné chalupě v Naději. 



Vzniklo i pár nových chalup. Ačkoliv v územním plánu Cvikova (a i v materiálech CHKO Lužické hory) je stanoveno pro novou zástavbu, že má být realizována na parcelách se zbořeništi původních chalup (a těch je, jak jste si mohli přečíst výše, velká řada), nebývá to dodržováno a na připomínky našich chalupářů se nám ze strany cvikovského zastupitelstva dostává jen mlčení. K těm novým roubenkám ještě pár slov – někdy ta nová roubenka vzhledem odpovídá spíše slovenské roubené salaši než místnímu typickému podstávkovému domu. A ty se dají vzorně upravit (třeba i výměnou trámů, jak jsem o tom psal v únoru 2007) nebo postavit nové (problém dokladuje připojený obrázek).

Komentáře:
To opískování dřevěného obložení vypadá hezky, (až na to oplechování, nebo co to je, tam je rizikové místo a musí to větrat..) Jinak mi to připomíná, že v Alpách najdeme v daleko náročnějších podmínkách velmi staré dřevěné stavby, které nebyly a nejsou nikdy natírány- ochrana dřeva spočívá v jeho dokonalém fyzickém ošetření- ruční tesání, ohoblování, navíc stavba pak není promořena žádnými jedy. Rozhodně to pískování asi bude pro dům lepší než v nedávné minulosti módní tmavé nátěry (černá, tmavohnědá), do kterých pere slunce a tím je zatěžována dřevěná konstrukce. Celé je to zajímavá problematika, hodně jsem se dozvěděl na letním semináři o podstávkových domech. Přínosné mi také byly stránky stavebního inženýra pana Hořínka, který se touto problematikou aktivně zabývá ( www.stavme.eu) Zdraví Mates
 
Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]