13. února 2017

Socialistické stavby se hroutíPrávě teď to postihlo zbytky kravína v Trávníku – viz obrázek. Těch staveb socialismu jsme tu měli víc – prasečinec u hřbitova (ten zanikl jako první na konci padesátých let) a slepičárnu (ta zanikla během šedesátých let, když její základové kamení najdeme leckde – ovšem vhledem k tomu, že pocházelo ze zbouraných neobydlených chalup po Němcích, tak se vlastně vrátily k původnímu účelu). Ovšem pojem Slepičárna žije! Dostal ho svah, kde slepičárna před těmi padesáti lety stála.


Kromě toho, že v propadlišti dějin zmizelo jak v Naději, tak v Trávníku  kolem třiceti chalup, neexistují už i jiné stavby.

Na konci Naděje po levé straně cesty na Hamr stál od r. 1938 ubytovací objekt pro obránce hranic v řopících. Po okupaci ho Němci používali jako ubytovnu pro válečné zajatce, kteří museli pracovat ve zdejších lesích. Připomínala to řadu let pamětní tabulka. Dnes najdeme v lese jen zbytky betonových základů.

Také hřbitov v Naději zmizel někdy v r. 1969 z rozhodnutí MNV ve Cvikově. Likvidaci provedly těžké zemní stroje, které i s obsluhou zapůjčila Střední skupina sovětských vojsk.  Mezi hroby stávala i pohřební kaple, ze které si tehdejší mládež (dnešní dědci) půjčovala máry, aby je v noci postavila před dveře svých nic netušících rodičů.

Je tak tak unikla zničení kaplička v Naději. V r. 1964 měla vyvrácená vrata, dýchavičné varhany ještě občas houkly a po lavicích se válely kostelní standarty, se kterými chodívala procesí. Stavbu zachránilo to, že si ji po odsvěcení pronajal dnešní majitel od litoměřické katolické diecéze a udělal z ní zajímavou rekreační chalupu. Její fotografie se satelitní anténou místo zvonečku na věži se dostala i do tisku.


Zanikla i řada stodol u větších chalup – statků. Jen asi tři se zachovaly, dvě byly přestavěny na obytné objekty a jedna slouží k občasným sešlostem přátel majitelky.


Na druhou stranu je nutno říci, že minimálně dvě dřevěné chalupy byly nově postaveny – a to velmi pěkně (i když na místní podstávkoou architekturu úplně nevypadají).
 Z řady chlívů a přístavků vznikly garáže a dřevníky, takže i po naší generaci zde zbude něco nového. A zvláště v posledních letech jsou naše rekreační chalupy permanentně zvelebovány, takže stavební firmičky z okolí mají o práci postaráno.

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]