16. března 2017

Voda základ životaZa komunistů nám říkali:  Žijeme lépe, žijeme radostněji. Nedávno někdo prohlásil: V současné době se máme nejlépe v historii.

Když to budeme posuzovat podle ceny vody, tak nevím, nevím.  Za pradávna jsme u chalup neměli vodoměry a platili jsme paušál. Pak nám namontovali vodoměry (a vyhrožovali, že musejí být v šachtách před chalupou, aby byly přístupné kontrole). Někdo poslechl (a má v mrazech problém, aby šachtu zateplil, aby mu vodoměr nezmrzl a nepraskl), někdo neposlechl, má vodoměr ve sklepě a nic se neděje. Vodáci si na jaře (obvykle v neděli, kdy tu většina chalupářů je) oběhnou chalupy a stav si odečtou.  Letos v lednu jsem tady publikoval jeden článek o vodě, kde jsem popisoval současný stav, kdy za vodu, čerpanou z české země, platíme do ciziny.

A před nedávnem se v novinách objevila informace, že vodné by majitelům chat a chalup mohlo brzy výrazně podražit. Prý až o desítky korun za kubický metr. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) chce výrazněji rozšířit takzvanou dvousložkovou cenu vody. Je to model známý například u elektřiny či plynu: platba za odebranou vodu tvoří část faktury, zbytek je paušální poplatek. Prý se už v některých českých krajích tak účtuje a prý je to obvyklé v západní Evropě (nepřipomíná vám to přesměrované stařičké heslo -  SSSR náš vzor?).


Naštěstí pro nás bylo v té informaci uvedeno, že „Severočeská vodárenská společnost chce zůstat u jednosložkové ceny“.  No, vzpomněl jsem si na pořekadlo: Všem věř a nikomu nedůvěřuj.

Tak uvidíme (jak říkal ten slepý).

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]