24. dubna 2017

Život s vodouV lednu jsem psal o ceně vody. Je to téma, které hýba naší společností. Nedávno se stalo námětem pravidelné čtvrteční debaty „Máte slovo" kterou vede moderátorka Jílková.
Jistě si ji připomenete z pořadu Kotel, který běžel na stanici NOVA od roku 1998. Tehdy měl pro nás zvláštní půvab, protože téměř pravidelně jsme v něm viděli debatéra-kotelníka kamaráda  Alýška z Naděje.

Oba tato pořady umožňují diskutovat p různých problémech a nešvarech naší společnosti s tím efektem, že … to není nic platné.  V nedávném pořadu o ceně vody, se opět náš  chalupář dostal ke slovu.

 Jak to s tou vodou bylo:
V roce 1993 bylo v České republice přibližně 12 až 13 státních vodárenských podniků, ze kterých se vláda rozhodla udělat řádově 50 okresních vodáren v podobě akciových společností, které měly být v rukou měst a obcí a lépe fungovat. Od roku 1996 se postupně začaly objevovat nabídky cizinců na nákup vodáren. Starostové prodávali za desetinu tržní ceny. Nechtěli mít starosti a možná, že roli hrálo i nějaké všimné. Takže o tom, zda vodárna skončí nebo neskončí v rukou cizinců, rozhodla spící neinformovaná většina. Ono to bylo někde i dvoustupňové, vodovod koupila nastrčená firma, která následně vše odprodala zahraničnímu koncernu. Tak dneska polovina vodovodů v naší republice je v cizích rukou.  Ti koupili za miliony, ale vydělávají miliardy. A protože jsou monopolní vlastníci, rozhodují, kolik z ceny půjde na údržbu a obnovu a kolik na jejich zisk. Pak se nedivte, když se dočtete, že každoročně se z naší republiky odsune do ciziny zisk řádově několik stovek miliard korun.

Bohužel s tímto kšeftem bojují jen jednotlivci jako je náš Alýšek. Poslanci sedí ve svých lavicích nebo hnízdech a zabývají se asi něčím důležitějším, třeba jak řídit stát jako firmu.  V MBA kurzech se učí, že firma podniká pro zisk.  Ten jde do kapes vlastníkům. Myslím, že stát nemá kapsy, ale politici ano.

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]