4. května 2017

Tam u nás na vsiZa starých časů musela mít pořádná vesnice kostel, školu a radnici.  A samozřejmě v hospodě u stolu štamgastů se scházeli pan starosta, pan řídicí a pan farář. Dávno již tomu, kdy to platilo i v Trávníku a v Naději.  Radnice je dnes v naší vesničce střediskové – ve Cvikově (a pan starosta sem zajede tak jednou za rok), z jedné kapličky je rekreační chalupa a ve druhé se koná mše jen jednou do roka. A hospoda ? –Dnes je tu jen jedna (to je ta bývalá škola), za první republiky se tu uživily tři nebo čtyři.

A tak si tu jedinou hospodu musíme považovat.  Když měla od prosince po velikonoce pro nemoc zavřeno, projevilo se to i na chalupářských víkendech.  Jiné roky se chalupáři v lednu a únoru sjížděli skoro na každý víkend (a v pátek hospoda jen hučela), letos někteří přijeli jen zřídka (a někteří vůbec). Je pravdou, že se na tom podepsaly i lednové mrazy a to, že bylo jen málo sněhu.
 Teď už je hospůdka otevřená a chalupáři se slétají. O velikonocích nás tu bylo dost, takže se konalo pro děti malování kraslic i tradiční zpěvánková koleda s obcházením chalup. A teď se vydařila Svatojakubská noc.  Paní hospodská s manželem připravili  oheň, na kterém shořela figurína čarodějnice, pak následovalo opékání buřtů.  Přišli místní i chalupáři, dokonce až z Mařeniček.


Po dohasnutí ohně jsme se přesunuli do hospody a po svatosvatém příslibu našich chalupářek, že odloží nutnou výměnu informací na jindy, jsme si všichni společně zazpívali za doprovodu našeho harmonikáře Forpase a kytaristy Vítka.  Naše babči (e, co to říkám, dívenky) se tak rozezpívaly, že se i přidávalo. Rozcházeli jsme se ve výborné náladě.  Holt hospůdka s pivem a vínečkem je vesnická nezbytnost (i to EET přetrpíme).

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]