26. července 2017

Vyhlídková terasaMyslím si, že Lužické hory jsou skutečně pohledné. Lesnatý kopeček jeden vedle druhého.  Dále by se realizovat vycházka, kdy bychom ráno vešli do lesa a večer z něj vyšli (pokud bychom tolerovali občasné přeběhnutí silničky).

Z řady kopců jsou úchvatné vyhlídky, z těch nejznámějších to jsou Luž, Hvozd, Klíč, Jedlová nebo Studenec (na některých z nich jsou i rozhledny).  Kdo přijíždí autem do Jablonného od Mimoně, ten si jistě připomene perfektní panorama lesnatých kopců, které se otevře za  vodojemem nahoře nad vjezdem do Jablonného.

Ale dnes se chci zmínit o panoramatu, které by se líbilo i mužské části Homolkovic rodiny. Je to rozhled z terasy penzionu U Naděje  (když se tam sedí u piva). Nalevo začíná rozhled Luží, pokračuje přes Plešivec nad Dolní Světlou, Hvozd, Sokol za Heřmanicemi, Jezevčí vrch nad Mařenicemi (někdo ho nazývá Jílový nebo Jelení a pamětníci mu dokonce říkají Limba) a pak dále přes Tlustec, Ralsko k Zelenému vrchu nad Cvikovem. A z té záplavy lesů bíle  svítí obnovená kaplička nad Mařenicemi.


Docela se nám ty lesy kolem vzpamatovaly. V sedmdesátých letech minulého století bylo došlo k jejich poškození imisemi v hnědouhelných elektráren v tehdejším NDR  a v Polsku (elektrárna Turow). . Poškození bylo výrazné zvláště na hraničních hřbetech, ale zřejmě posléze došlo k zásahům v elektrárnách /na německé straně vyrostla řada větrných elektráren) a hlavně z naší strany probíhá i obnova poškozených lesů novou výsadbou s velkým podílem buku (který  tvořil původně výrazný podíl na skladbě zdejších lesů).


Není divu, že za pěkného počasí se hosté usazují na terase a do lokálu si chodí jen pro pivo.  A přinesou i kamarádům (ale jen jednou za takových deset let se nějaké to pivo vylije někomu za krk). A někteří zlomyslní důchodci, když na terase sedí v neděli v podvečer, mávají pracujícím Pražákům, kteří jedou v autech okolo domů, aby byli v pondělí ráno svěží v pracovním nasazení.
 
A na závěr ještě přidám fotku našich kopců ráno po dešti, pěkné, co? 

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]