4. srpna 2017

VarhanyNebudu psát o kostelních, ale o přírodních čedičových.

Nedávno byl v televizi pořad o Lužických horách, kde herec Vladyka bohužel ukázal jen část Lužických hor na západ od Nového Boru. Samozřejmě tam byla tak zvaná Panská skála u Práchně, kterou všichni známe z filmu Pyšná princezna.

Jedná se o ztuhlé magma čediče, které postupně chladlo v sopečném jícnu a ztuhlo do většinou šestibokých dlouhých sloupců. Odkryty byly hlavně při těžbě, kdy v okolí nalezneme zasazené sloupce jako ohraničení pozemků, ale hlavně byl čedič exportován do zahraničí. Na Panské byl vydán zákaz těžby už v r. 1895, ale nebyl zcela dodržován, takže až někdy po roce 1948 byl tento útvar vyhlášen za Národní přírodní památku.

U Panské skály byl asi skoro každý. Je tam velké placené parkoviště, ale prohlídka samotné skály je zdarma.

V uvedeném televizním pořadu byly ukázány i další obdobné sloupcové stěny, a sice Zlatý vrch a Stříbrný vrch u České Kamenice. Toto místo je mnohem méně známé a dostaneme se k němu při cestě na rozhlednu Studenec. I zde se v devatenáctém století těžily čedičové sloupce, ale až v r. 1964 bylo toto místo prohlášeno za Národní přírodní památku. I Zlatý vrch působí majestátně, protože sloupce čediče jsou dlouhé až 30 m.

A ještě jedny varhany nalezneme asi 3 km odtud - nad údolím Kamenice narazíme na skalisko Pustý zámek. Zde uvidíme hohutné sloupce o délce až 25 m, ovšem uložené vodorovně.


I v našem okolí se nachází čedičové varhanyale jen o skromnějších rozměrech. Jedny jsou na skalním hřbetu, zvaném Dutý kámen u Drnovce (po levé straně silnice ze Cvikova do Jablonného – po zelené značce).

Druhé jsou ve skalním městě hned za našimi hranicemi nad Jonsdorfem. Dostaneme se tam po přejetí hranic z Krompachu, když odbočíme na začátku Jonsdorfu po červené značce. Vlastní varhany jsou jen malé, ale okolní skalní město stojí za prohlídku (v jednom z opuštěných lomů na mlýnské kameny je letní divadlo, kde se občas hrají hry podle knih Karla Maye).

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]Odkazy na tento příspěvek:

Vytvořte odkaz<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]