18. září 2017

Dobří holubi se vracejíAle k nám se občas vracejí i naši emigranti u roku 1968.  Teď jsme tu měli na pár dní kamaráda Lexu z daleké Kanady a dokonce i se svojí dcerou. Lexa s celou rodinou přesídlil přes Rakousko v listopadu 1968, těsně před tím, než od MNV  zakoupil „autobusovou čekárnu“ v Trávníku (předkupní právo tehdy z „rodinných důvodů“ přepustil našemu TV Sašovi).

Od roku 1989 tady byl už asi čtyřikrát, jeho Olinka (se kterou se před lety v Kanadě rozvedl) tady byla dokonce ještě častěji. 
 Lexa sem přijel autem z Drážďan, kde je pochovaná jeho babička a maminka.  Obdivovali jsme, jak jeho dcera Monika mluví výborně česky, ačkoliv zde do školy nikdy nechodila (prý si vždycky chtěla zachovat kontakt s námi). Navštívili několik chalupářů, byli na obědě u Ládi s Vlastou na houbové omáčce a ve cvikovském pivovaru si pochvalovali chutné jídlo.  Zajeli jsme s nimi se podívat do Oybina (ovšem počasí tomu výletu nepřálo). Pak se zúčastnili středeční sleziny v místní osvěžovně, kde se sešli alespoň chalupáři- důchodci (co už nemusí do Prahy do práce) a dojatý Lexa zaplatil kamarádům dvě rundy (samozřejmě doprovázené známým přípitkem Héj rup!).


Zavzpomínali jsme na mladá léta (a mladé lásky nebo to byly vlásky?). Další den odjeli ještě navštívit terezínské ghetto a Malou pevnost. K večeru se vrátili do Drážďan, odkud přes Frankfurt odletěli domů do Kanady.

Monika slíbila, že se za rok ukáže znovu, moc se jí mezi námi líbilo. A vkládám pár fotek na dokreslení.
To jiný emigrant, Slávek, který se sem vlastně vrátil, aby ve Cvikově získal svoji lásku z mládí, a který vždy stanoval na zakoupeném kousku pozemku na Knesplovce, se zřejmě už nevrátí. Pozemek prodal, ale zdá se, že jsme tak získali šikovného kytaristu k našim ohňům. Nový majitel pozemku bez vody a elektřiny - ajťák Matěj  - je i instruktorem na dětských táborech, naše končiny zná a líbí se mu zde i v těch trampských podmínkách.

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]