12. března 2018

Věže SeveruJiž několikrát jsem psal o rozhlednách kolem nás (09/2008, 04/2011, 04/20014 a 07/2017).

Myslím, že jsem tu i psal o soutěži na projekt rozhledny na Luži (ale ten článek jsem nějak nedohledal). V poslední době noviny psaly o tom, že německé město Grosschönau, které sousedí s Varnsdorfem na Děčínsku, chce letos začít se stavbou rozhledny na hoře Luž.
„Problém je v tom, že hora Luž je na české i německé straně chráněná zákonem, a ta rozhledna má výhledovou plošinu ve výšce jen 9 metrů. A na české straně brání ve výhledu stromy,“ je ve stanovisku ChKO Lužické hory. Kácení odmítají a doporučují, aby plánovaná německá rozhledna byla vyšší. Tak uvidíme.

Tentokrát čtenáře upozorním na web stránky s názvem Věže severu. A autoři si dali práci navštívili, opsali a vyfotografovali snad všechny rozhledny v severní polovině naší republiky.
Uvádím zde jen web adresy těch, které jsou v naší blízkosti:

STUDENECDĚTSKÁ lÉČEBNA Cvikov

PIVOVARSK=A VĚŽ Jablonné v Podještědí

VLČÍ HORA u Krásné Lípy

NA STRÁŽI  Sloup v Čechách

HVOZD

JEDLOVÁ

OYBIN

LEMBERK

KLÍČ
JEPTIŠČINY SKÁLY u Jonsdorfu

SKALNÍ VĚŽE u Jonsdorfu

LITINOVÁ ROZHLEDNA  u Löbau

JOHANNISKIRCHE  v Žitavě

RADNICE v   České Lípě

VODÁRNA u Lemberku


Podivejte se sami, pokud budete mít zájem některé z těch míst navštívit.

Ocituji zde jen kratší  informaci o vyhlídce, která je k nám nejblíž, ovšem dostupná byla jen pro autory zmíněných stránek. Je to vodárenská věž dětské léčebny ve Cvikově.

Vodojem byl postavený ve druhé fázi budování areálu cvikovské léčebny dětí nemocných na přelomu 20. a 30. let minulého století. Vzhledem k tehdejší nebezpečnosti tuberkulózy byl celý areál projektován jako izolovaný a zcela soběstačný, proto má i vlastní vodojem nenapojený na městskou vodovodní síť. Od paty po úroveň ochozu vodojem měří 20 m.
Vodojem zajišťuje pitnou vodu z místního vrtu asi pro 200 lidí. Kapacita rezervoáru je 90 m2, voda splňuje normy pro batolata.
 

 

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]