26. března 2019

Z chalup do hospody


A dnes něco zrekapituluji i o hospodách kolem našich chalup. Na začátku padesátých let byly v Trávníku hospoda na dnešní otočce (hostinský pan Rada – byl to současně i řezník). Tuto hospodu pamatují jen ti chalupáři, kteří přišli do trávníku už kolem r. 1950. Když byly budovy na otočce zlikvidovány, vznikla hospoda Jednota v tehdejším kulturním domě (před válkou to už byla hospoda).

Několik let tam hospodařily švagrové Anča a Květa Jandákovy. V té době (v šedesátých letech) se tam konaly tancovačky, Silvestry, ale i volby. Po jejich odchodu do penze tam nějakou dobu působil hostinský, jehož jméno si už nepamatuji, ale říkalo se mu Amadeus. Vynikal tím, že dokud byl v hospodě jediný žíznivý host, bylo otevřeno. Však ho také vyštípaly manželky těch žíznivých, které byly sdruženy v tak zvaném Dohlížecím výboru Jednoty. Je nutno upozornit, že se nejednalo o chalupářky, ale o poslední z místních usedlíků po druhé světové válce.

 Pak se do devadesátých let vystřídalo několik hostinských (z nich připomenu jen starší manžele Motlovy ze Cvikova). Někdy na začátku devadesátých let byla hospoda zrušena (vznikla tam provozovna družstva invalidů), ale protože se tehdy městu vrátil objekt bývalé školy (za socialismu rekreační středisko VaK Litoměřice), vznikla hospoda tam (i s malým obchodem) - obhospodařovala to tam paní Lengálová.. Myslím, že  v roce 1994 objekt zakoupili manželé Liškovi (do té doby provozovali hospodu v Mařenicích – dnešní Haski).  Pak byl jimi zakoupený objekt (penzion U Naděje) v provozu až do roku 2018, kdy majitelé odešli do penze a prodali jej firmě Jablotron (zabezpečovací zařízení), která budovu nyní provozuje jako rekreační zařízení pro své zaměstnance.
 
Žízniví chalupáři vloni využili toho, že strana a vláda zlevnila pro důchodce  jízdné v autobusech a tak se dvakrát týdně, během zimy jen v pátek, začalo jezdit do Mařenic (buď k Haskimu nebo do hospody U tří lip) a to autobusem v půl páté a vracelo se posledním autobusem v osm večer domů.

Před válkou byly hospody i v Naději (po válce už obnoveny nebyly). Vzpomenu jen dvě – Krieschovic v posledním domě vlevo při cestě na Milštejn (kromě pití tam prodávali místní specialitu Klecksenkuchen – jakési placky, pokecané marmeládou)
 a druhá vedle tak zvané Palmovky, kde byl i taneční sál (dnes již odbouraný).

I v dalších vesnicích v okolí prý bývalo před válkou více hospod.  Televize nebyla, láhvové pivo taky ne, tak se sedávalo v hospodách. V Mařenicích ještě před asi patnácti lety byly hospody čtyři – pod Kalvarií to byla hospoda, které se říkalo U plukovnice (vedla ji vdova po důstojníkovi), u křižovatky na Dolní Světlou) to byla hospoda U mačety – ty už neexistují. V provozu zůstaly restaurace Haski (proti kostelu) a U 3 lip (vedle je opravna aut ADROJA).

Dolní Světlé byla (už není) Stará hospoda (na křižovatce k Horní Světlé. Na silnici směrem k hranicím byl penzion Dvořák, později přejmenovaný na  Schmellinghaus (ten je snad v rekonstrukci), vedle je dnes nová hospůdka a ještě dál je restaurace Celnice a za i nově otevřená hospůdka U nás.
Na Horní Světlé je penzion Lužanka, kousek vedle byla Česká hospoda. Pod Luží, kde končí silnička parkovištěm je chata Luž a dál v osadě Myslivny je ještě hospoda Lužická bouda.
V obou Světlých jsou hostince ohroženy zrušením vleků na svahu Luže, takže rozsáhlejší služby poskytují jen letním turistům. Zachraňují je jen němečtí konzumenti, kteří si rádi zajdou nebo zajedou z Jonsdorfu na pro ně levné jídlo a pivo blízko za hranicemi.

Ani Krompach už neoplývá hostinci. Hostinec u kostela před několika lety vyhořel, probíhá tam sice jakýsi úklid spáleniště, ale na znovuvybudování to nevypadá. V horní části Krompachu – na Valech – zanikl hostinec Na Vyhlídce, ale kousek od ní přibyla restaurace Na Hřebenovce.

Při známých vánočních pochodech jsme v posledních letech zavítali občas i do hostince U Vomáčků na silnici ze Svoru směrem na Šébr a do penzionu Pod Milštejnem Rousínově.
O Cvikovu někdy jindy.

Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]