3. března 2025

JAKPAK BYLO U NÁS (ne doma, ale na chalupách)

 Snad bude zajímavé si přečíst o historii našich dvou vesniček – Trávníku a Naděje (ale nikoliv o době Karla IV., ale jen z posledních sto let).

Zajímavý je údaj o počtu obyvatel ze sčítání v r. 1921. Tehdy měl Trávník 303 a Naděje 246 obyvatel (velkou většinou Němců). Také měly obě vesnice po celou dobu první republiky německé názvy – Naděje byla HOFFNUNG (to je totéž v němčině) a Trávník byl GLASERT. K přejmenování do češtiny došlo až v r. 1945 a zajímavé je, že se několik měsíců Trávník jmenoval Sklenařice (Glas je německy sklo) než se zjistilo, že Sklenařice už v Čechách jsou a tak byl přijat název Trávník (Gras je německy tráva).

K vysídlení Němců došlo po druhé světové válce a bylo ukončeno v r. 1946. Už v r. 1945 sem přišly první české rodiny a v září 1945 byl ustaven Místní národní výbor (jména Zeman, Marušák, Čáp). Přistěhovalci byli většinou zemědělští bezzemci z několika okresů ve středních Čechách, dokonce je zaznamenáno, že to byly i dvě tři spřízněné rodiny, což dosvědčuje řada stejných příjmení. V neúplné místní kronice (je v archivu v České Lípě) je uvedeno, že první pražští rekreanti dorazili v r. 1946. Z roku 1952 je záznam, že v Trávníku byl i dobrovolný hasičský sbor s velitelem Čápem (dodnes stojí na kopci v Trávníku hasičárna, ovšem již dávno přestavěná na domek). Ti přistěhovalci pracovali v lese nebo v několika továrnách ve Cvikově. Postupně ovšem jejich děti vesnice opustily a našly si zaměstnání i byty ve Cvikově, Boru nebo v České Lípě. Vesnice přešly na rekreační provoz pražských rodin. Pamětníci vzpomínají, že na začátku padesátých let to byla i organizovaná akce, kde přicházeli z Prahy umělci, řada z nich na volné noze, a tak na chalupách zůstávali i přes léto. Připomenu jen několik spoluchalupářů známých jmen. Byli tu architekti Moravec a Štádler, muzikanti Pergl, Tesařík a Šmejkal, skladatelé Fišer a Stanislav, grafik Rambousek, baletka Štemberová, letecký konstruktér Kříž, průkopnk akupunktury doktor Kajdoš  nebo fotograf Hlinovský.

Dnes je zde trvale bydlících jen málo (včetně rodin je to kolem padesáti osob) a to ještě někteří jsou původní rekreanti, kteří se sem přestěhovali na důchod.

Za první republiky se kromě práce v lesích pracovalo i na polích (letecké snímky z r. 1938 dokladují velké množství políček kolem vesnic). Už tehdy škodila na polích divoká prasata a tak v té době ohradil í starosta okraj lesa v horním Trávníku kamennou hradbou, které se podle jeho jména říkalo Knesplova. V padesátých letech zde bylo i JZD, ale brzy se přetvořilo na Státní statek Cvikov. Z té doby v Trávníku stojí zbytky kravína, na kopci byla slepičárna (doloženo fotkami ještě ze začátku šedesátých let) a u hřbitova byl vepřín. Brzy po revoluci v r. 1989 státní statek zanikl a kolem našich vesnic jsou teď jen louky, kde se přes léto pase dobytek (z velkých dobytkářských farem v okolí) nebo se zde sklízí seno.

Za první republiky byly v Trávníku dvě hospody (jedna u silnice přežila až do začátku devadesátých let, druhá je zbouraná, ta byla na dnešní otočce). V Naději byly hospůdky dokonce čtyři (jedna z nich v Hamru, ale před nedávnem skončila i ta).

V Česku nyní nastal celkově soumrak vesnických hospod.. Tak třeba v Mařenicích ještě před deseti lety byly hospůdky čtyři (U Břicháčků, Haski, Mačeta a U plukovnice). Dnes zbyly jen dvě. V Trávníku až do začátku devadesátých let fungovala hospoda „na návsi“ u silnice do Mařenic. V novinách se uvádí, že v řadě vesnic to chlapi řeší tak, že se scházejí v hasičárně nebo u někoho v garáži a pijí láhvové pivo

Podobné je to i s obchody. Před válkou byl v Trávníku i řezník nebo výroba cementoých dílů. V Naději byla i trafika a řada řemeslníků. Po válce v Trávníku fungoval jen obchod a hospoda. Pamětníci pamatují prodavačku v obchodě, která dojížděla z Lindavy (obchod byl shromáždištěm místních žen, takže než se vše prodrbalo, trval nákup dost dlouho). Někdy v polovině sedmdesátých let obchod zanikl a řadu let sem pak zajížděla pojízdná prodejna. I to už je historie. Dnes se jezdí buď rodinným autem nebo autobusem nakupovat do Cvikova nebo občas do Boru.

V Trávníku byla už na konci 18. století škola (v chalupě u dnešní kapličky). Někdy v sedmdesátých letech století devatenáctého byla postavena nová škola pro obě vesnice u silničky do Naděje. Ta fungovala asi do roku 1960, kdy tam byla ředitelkou paní Milena Macková (to učitelství jim zůstalo v rodině, dnes její dcera učí na škole ve Cvikově). Škola potom sloužila pro rekreaci zaměstnanců litoměřických vodovodů a kanalizací. Po roce 1990 se škola proměnila na hostinec (kratší dobu zde byl i obchod) a někdy od r. 1993 tady byla deset let restaurace a penzion U Naděje. V současnosti je to opět rekreační zařízení jablonecké firmy JABLOTRON.



Ne všechny chalupy byl po válce obydlené. Proto proběhly dvě bourací akce – v r. 1953 a v r. 1959. V Trávníku bylo zbouráno přes 30 chalup a v Naději asi 15. Je to poznat na katastrálních mapách dodnes – jsou to parcely, označené jako „bouračka“. Původně dovoloval městský úřad Cvikov stavět jen na těchto bouračkách, dnes už je pár novostaveb i na jiných parcelách.

Myslím si, že to zavzpomínání vyvolalo pocit „jó, časy se mění“.

Autor se na blogu znovu objeví (zrak se mi zlepšil) i když to nebude tak často, jako v předchozích letech, kdy jsem se snažil uveřejňovat významné aktuální informace.


Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]