22. června 2025

Globální oteplování a lokální chladno?

 Už řadu let slyšíme o globálním oteplování a o tom, že Evropská unie vede boj proti němu. Když se vzpomeneme na loňský mrazivý duben (co nám pokazil úrodu ovoce) anebo na letošní květen, kdy jsme na chalupách stále topili, nezahlodá v nás pochybnost?

A navíc pokud slyšíme, že evropské záměry na boj s oteplováním (ať jde o usnesení Pařížské konference z roku 2015 nebo o proklamovaný evropský Green Deal) způsobují problémy průmyslu či lidem zdražování, asi nás to trochu zaráží. Navíc v nás zavrtá pochybnost, když se dozvíme, že nová americká vláda zrušila opatření podle té Pařížské konference.

Asi může být účelné se nad tím problémem zamyslet.

Ta Pařížská dohoda si klade za cíl omezit globální roční růst oteplování výrazně pod 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Omezení globálního oteplování je prý nezbytné kvůli vážným důsledkům, které má na planetu a lidstvo. Změna klimatu vede k rostoucím teplotám, častějším a intenzivnějším extrémním povětrnostním jevům, tání ledovců, zvyšování hladiny moří, nedostatku vody a potravin, a ztrátě biodiverzity. Smluvní strany se proto zavázaly snížit emise skleníkových plynů, které prý to oteplování způsobují. Každá smluvní strana musí mít komplexní národní akční plán. Účastnické země se zavázaly snižovat emise těch plynů, přizpůsobovat se dopadům a poskytovat finanční podporu potřebným opatřením. Česko, jako člen EU, se podílí na plnění cílů Pařížské dohody společně s ostatními členskými státy. 


Ta rozhodnutí vycházela ze závěrů předcházejících porad vědců, kde se konstatovalo, že hlavní příčinou globálního oteplování je zesílení skleníkového efektu vlivem lidské činnosti, zejména spalováním fosilních paliv, odlesňování a intenzivního zemědělství. Zpravodajská media celé roky rozsáhle zdůrazňovala, jak je nezbytné regulovat tu lidskou činnost, abychom tomu oteplování zabránili. 

Mezi obyčejné lidi se proto jen málo dostaly názory jiných vědců, kteří to zdůvodnění poněkud zpochybňovaly. Pochybnosti se obvykle točí kolem míry, do jaké je oteplování způsobeno lidskou činností versus přirozenými klimatickými cykly. I když se připouští, že ke změnám klimatu docházelo i dříve v historii Země, bije se na poplach, že je to nyní vážnější než dříve. 

 

Ovšem to pomíjí skutečnost, o které jsme se učili už na obecné škole, že kdysi byla doba ledová, kdy Evropa byla od severu až po Krkonoše pokryta ledem a na našem území žili Neandertálci, kteří zde lovili mamuty. A ta doba skončila před nějakými 12 tisíci lety. Proto jiná část vědců sice připouští, že lidstvo ovlivňuje atmosféru Země a tím ovlivňuje počasí, ovšem upozorňují, že ty změny klimatu tady byly i před rozvojem lidstva a že byly způsobeny kolísáním intenzity slunečního záření a i možnými drobnými změnami oběžných drah planet kolem Slunce. V minulosti tedy byly i teplejší období než nyní, nezávisle na tom, že tehdy byly nižší hladiny CO2

 Právě úroveň té hladiny se považuje za příčinu oteplování a lidstvo se vyzývá, aby ten vliv omezilo (netopit fosilními palivy, jezdit auty na elektrický pohon a p.). Ovšem málo se upozorňuje na to, že obsah oxidu uhličitého v atmosféře je 0,04%, z toho asi 90% produkuje sama příroda. Když se na tímto údajem zamyslíme, nabídne se úvaha, že to lidské snažení asi nebude mít takový vliv na klima, ale spíše velký vliv na životní úroveň lidstva. Nota bene pokud si připomeńme si, že evropský Green Deal jinde na světě nedodržují. A připomeňme i další drobnost - auta budeme mít na elektrický pohon, ALE tu elektřinu budeme vyrábět v elektrárnách spalováním plynu a to elektrické vybavení v autech také nevznikne bez spotřeby elektřiny!

Takže asi je nutné se zamyslet nad tím, že evropští politici se chytili jen jednoho názoru na příčinu toho oteplování a že asi je nutné o tom přemýšlet více.


Komentáře: Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]





<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]